Jak správně pečovat o koženou kabelku?

Rady na ošetření klasické natur kůže u kožených kabelek a luxusních elegantních doplňků z kůže. Výběr vhodných prostředků a návod jak pečovat o kožené elegantní doplňky, aby si udržely dlouhou životnost.

Všichni se shodneme, že o svoji pleť a vzhled musíme bezpodmínečně pečovat. Mužům je to často poměrně jedno a raději věnují svoji péči laku u nového vozidla. Takže dámy, jen je nechte. My totiž máme svojí práce dost. Třeba naučit se správně pečovat o svoji koženou kabelku.

Stejně jako nablýskané auto našeho partnera, i vzhled našich kabelek je důležitým faktem, který nesmíme opomíjet. Kabelky jsou totiž neoddělitelnou součástí našeho zevnějšku a důležitým pomocníkem v každodenním životě. Byla by tedy škoda zkracovat jejich životnost jen díky opomíjené péči!

Než si tedy ničit dražší koženou kabelkou, to jděte radši do kvalitní syntetické kůže,“ shodují je jednohlasně návrháři.

Proč tento názor? Protože přírodní kůže se vyznačuje nejen vysokou kvalitou a výbornými funkčními vlastnostmi, ale také podmínkou, že o ni musí být pravidelně pečováno, jinak tyto vlastnosti ztrácí.

Jak tedy na to?

Kůže je nadčasová módní stálice, která nás zaručeně všechny přežije. Jedná se ale také o nejnáročnější variantu. Kůže pracuje ještě dlouho po svém zpracování – dýchá, tvaruje se, nasává vlhkost, ale také nečistoty a mastnotu. To ale lze eliminovat správnou péčí.

Výběr prostředků dle povrchu

Ačkoliv jsou kůže různého druhu (hovězí, vepřovice apod.) při péči záleží spíše na zpracování jejího povrchu. Zda je bez úpravy, s hladkým povrchem nebo lakovanou či vlasovou úpravou (záleží na broušení líce). Prvním místem, kde byste se měli zeptat na doporučené přípravky je určitě obchod, kde kabelku kupujete. Podle povrchu pak volíme i vhodné přípravky:

Impregnace

Používáme ji především na boty, ale použít stejnou impregnaci i na kabelku by byla chyba. Zejména díky jinému složení, které by mohlo jemněji zpracované kabelce i uškodit. Vždy si tedy nechte poradit od odborníka. Ochranné faktory pak slouží zejména proti vlhkosti, mastnotě a dalším znečištěním.

Impregnační vrstva samozřejmě není trvalá, a proto je třeba ji čas od času obnovovat. Výrobci obvykle udávají interval maximálně dvou měsíců.

Vyživovací krémy

Povrch kůže, kolagenová vlákna a póry neustále pracují. Pokud se o kabelku nestaráme, časem ztrácí pružnost a vysychá. To znamená také tvrdnutí materiálu a postupné popraskání. Základem je proto dopřát své kabelce alespoň základní vyživovací složky. Zatímco část jich obsahuje už většina impregnací, abyste kůži své kabelky skutečně zvláčnili, vyplatí se pořídit si speciální vyživovací krém nebo tuk pro koženou galanterii.

Pečujte a čistěte

Kabelka patří právě mezi ty módní doplňky, u nich se občasného položení na zem nebo na lavičku prostě nevyhneme. Na majitelku jsou tedy kladeny zvýšené nároky, co se týče čištění a pravidelné údržby. Nejúčinnější radou je snažit se nečistotám předcházet, ale víte jak to je. Takže pokud už si kabelku nějak ušpiníte, určitě ji vyčistěte ihned! K tomu nejnutnějšímu by měl stačit mokrý hadřík nebo vlhčený ubrousek. Postižené místo nezapomeňte otřít do sucha. V opačném případě pak hrozí „zažrání“ nečistot přímo do struktury kůže.

Velmi nebezpečným případem je také zbarvení od vašeho oblečení, které se na kabelku přenáší pomalu a nenápadně. Je o to horší, že když si jej všimneme, většinou už se jedná o zažranou špínu. Zde jsou jedinou možností speciální čistící pěny nebo gumy, které jsou sice pro kůži samotnou lehce agresivní, ale jednorázově určitě pomohou.

Obecně je také opomíjeno ještě jedno čistění, nebo spíše úklid. Jedná se samozřejmě o vnitřek naší kabelky. Kromě toho, že je určitě vhodné (a ne všem se to daří) udržovat uvnitř jakýsi pořádek v obsahu, je také třeba čas od času vše vyndat a kabelku vyčistit. Záleží samozřejmě na struktuře podšívky, ale nejjednodušším způsobem je kabelku prostě vysát. Divili byste se, kolik se během pár týdnů na dně povaluje drobků, prachových vláken nebo žmolků od papírových kapesníčků.

S kůží opatrně

  • Přírodní kůži sušíme pouze při pokojové teplotě

  • Nenechávejte kabelku několik hodin na přímém slunku

  • Vyhněte se při čištění klasickému mýdlu nebo krémům na boty

  • Při delším skladování kabelku nijak nepřehýbejte ani jinak nedeformujte (mohlo by ji to zůstat)

  • Věnujte péči také zipům kabelky a čas od času je promažte speciálními olejíčky nebo včelím voskem


 

Kůže je bezpochyby krásný a ušlechtilý materiál. Je také ale o mnoho dražší a vyžaduje opravdu zodpovědnou péči. A i speciální přípravky něco stojí. V případě, že vám váš rozpočet nedovoluje užít si přírodní kůži, rozhodně nemusíte zoufat. Stačí si vybrat z naší široké nabídky elegantních kabelek z kvalitní syntetické kůže!