Historie peněženek

Peněženka, šrajtofle, portmonka… Ochranný obal na peníze, který je s historií lidstva spojen tak dlouho, jako platidlo samotné. Možná se budete divit, ale důraz na módní vzhled a trendy zpracování peněženky není jen záležitostí dneška, ale na to aby byla reprezentativním doplňkem manželek obchodníků, se dbalo již ve starověku.

Stačí si představit vůni dálného východu mnoho let před Kristem. Tenkrát se samozřejmě jednalo zejména o pevné kožené nebo plátěné vaky, které měly uchránit ražené kovové mince nebo zlato uvnitř. Zatímco měšce obchodníků byly robustní a s pevným vázáním, měšce jejich ženy žen, které u sebe nosily obvykle menší obnosy na nákup jídla a látek se zaměřovaly i na estetiku, jako byly nejrůznější kresby nebo vyšívání, které také často označovalo příslušnost k dané vrstvě a rodině.

Uplynuly stovky let a nastoupil temný evropský středověk. Hlavním platidlem byly stále mince z drahých kovů, to se nezměnilo. Jen vůni koření na exotickém trhu střídá chladná a blátivá Evropa, kde se na estetiku tak trochu pozapomnělo. Hlavním požadavkem byla ochrana majetku a to bylo vše.

Na další módní vlnu si tak peněženky musely počkat až do příchodu prvních papírových bankovek a směnek. První peněženka tak jak ji známe dnes, se začala objevovat až v 17. Století, a kde jinde než v novém světě, tedy v Americe. Nebo alespoň Američané samotní to tak říkají. Je ale docela možné, že prvenství má na svém kontě Čína, kde se střídavě používaly papírové platidla již od 9. století.

Peněženky tehdy už měly klasické přihrádky, na bankovky, drobné mince a další věci. Hlavním materiálem byla stále kvalitní kůže a do zadní kapsy riflí by se vám tenkrát peněženka nevešla.

 

Moderní peněženky pro každého

Tento typ peněženky pak přichází do Evropy v 18. století v době francouzské revoluce. A nebyly by to Francouzi, aby nedali tomuto praktickému doplňku také něco navíc – styl. Ozdobeny tak byly nejčastěji nějakým vyšitým motivem, ale také drahými kameny a krajkami. Peněženka se pak naplno stává důležitým módním doplňkem, ve 20. století. Postupně s rozvojem technologií i módního průmyslu přibývají přihrádky na doklady a kreditní karty, na trh se dostávají první luxusní kolekce, ale i levné verze s potisky, které si může dovolit téměř každý.

             

Základní funkce je stále stejná, ale peněženku si vybíráme především podle vzhledu a ceny. Peněženka je módním doplňkem, který používáme téměř každý den. Nebojte se tedy být elegantní a nepřehlédnutelní, zvláště když dnes můžete vybírat z široké řady stylových peněženek za příjemné ceny.

Pořiďte si krásnou peněženku levně ještě dnes a okouzlete své okolí!